Kiirabiõed annavad nõu: mida teha, kui lapsel on palavik

Kuna viiruste ja palaviku hooaeg on alanud, panid Christinas Clinicu erakorralise vastuvõtu osakonna õed Kristo Peetris ja Rita Popova kirja, kuidas palavik last mõjutab ning kuidas lapse palavikku kodus ise alandada.

Kui kõrge on liiga kõrge ehk millal tuleks palavikku alandada?

Lapse normaalne kehatemperatuur on kaenla alt mõõdetuna vahemikus 36-37⁰. Varahommikul on see madalaim ja õhtupoolikul, kella 16-18 vahel, kõrgeim. Et kehatemperatuuri mõjutab ka lapse aktiivsus, võib terve väikelapse kehatemperatuur pärast jooksmist olla 37⁰ ja kõrgemgi. Kehatemperatuuri tõustes kiireneb alati ka hingamine ja südametegevus.

Kuna palaviku põhjuseks on enamasti viirus- või bakteriaalne infektsioon, siis palavik kuni 38,5-39⁰ on organismi kaitsereaktsioon, mille foonil hävivad haigustekitajad organismis kiiremini.  Temperatuuri tõusul üle 38,5 on alandamine vajalik, sest peale seda võib palaviku tõus olla nii kiire, et me ei jõua sellele õigeaegselt reageerida ning laps võib kaotada teadvuse. Juhul, kui laps tunneb ennast väga halvasti ka juba madalama palaviku korral, võib palavikku siiski maandada. Näiteks enne magama minemist, sest korralik ööuni on organismile tähtis.

Esmaabi: Kuidas lapsel palavikku alandada?

  • Palaviku korral eemalda lapselt paksud riided ning mähe ja kata laps teki asemel linaga, et kehasoojus saaks eralduda. Laps ei „higista palavikku välja“ ning kattes lapse soojalt kinni, on tagajärjeks veelgi suurem või püsivam palavik. Erandiks on olukord, kui lapse jalad või käed on külmad ja laps kurdab külma (väriseb).
  • Anna lapsele rohkelt juua (toasoe vesi, morss, tee) – päevas peab laps jooma 1-1,5 liitrit vedelikku.
  • Palvikku on võimalik alandada last vee ja viina seguga jahutades. Viina puudumisel võib kasutada ka lihtsalt vett. Lahjenda viin ja leige vesi pooleks (segu ei tohiks olla toatemperatuurist külmem) ning tee lapse keha üleni vee või viinalahusega märjaks. Kõige tähtsamateks kohtadeks on suurte veresoonte piirkonnad (kube, kaenlaalused, kael). Seejärel lehvita nahk kuivaks ja jahutamise järgselt ära pane last soojalt riidesse või paksu teki alla.  Protseduuri võib korrata iga 15 minuti järel. Kiire lahendus on ka väikse lapsega koos vanni/duši alla minek.
  • Kehatemperatuuri aitavad reguleerida palavikku alandavad ravimid: Paratsetamooli anda 15mg/kg kohta iga 4h tagant, Ibuprofeeni anda 10mg/kg iga 6h tagant. Ravimeid võib anda ka kombineeritult, kui palavik ei alane. Ära karda anda lapsele õiget kogust ravimeid, sest ühekordse annusena ei mõju see lapsele halvasti. Samas peab vältima üleannustamist. NB! Mitte kasutada diclofenaki ega aspirini!

Lapse eripärad ehk miks lastega on teisiti ning kuidas palavik neid mõjutab:

Laste närvisüsteem on nõrgem- krambid on lihtsad tulema, ajukude on veerohke (ajuturse nähud), ebaküps närvisüsteem on ebastabiilne, funksionaalreserv (keha võime haigusega võidelda) on väike/puudub ja tekitab kiirelt hingamishäireid, neurotoksilisuse oht, kuna ravimite läbilaskvus on suurem, ajuturse väiksem (lõgemed, avatud koljuõmblused).

Südame ja veresoonkonna süsteem- võrreldes täiskavanuga, hoiab lapse terve organism süvenevat haigusprotsessi kauem tasakaalus, mistõttu on šokile raskem jälile saada. Iseloomulik on järsk šokk ehk seisundi ülikiire halvenemine.

Nahk ja limaskestad- lastel on soojakadu võrreldes täiskavanutega suurem (pind kg kohta suurem, nahaalust rasvkude vähem). Alla 6 kuused lapsed ei oma termoregulatsiooni ning lööbed on kerged tulema (mähkmed).

Milliseid sümptomeid palaviku korral karta?

Imiku puhul- kõrge palavik, kuid jahedad käed ja jalad, keeldumine toidust või joomisest/ oksendamine, kiljuv või hädine nutt, puuthellus, tühi või jõllitav pilk, uimasus või raskus lapse äratamisel, lõgeme pinge, lööve, krambid, marmoraaž (marmori taoline lööve kehal), aeglane/kiire hingamine, peenetäpiline lööve, sinakus.

Suurema lapse puhul – oksendamine/iiveldus, peavalu, kaelavalu/ kaelakangestus, valguskartus, uimasus/loidus, liigesevalud, krambid, marmoraaž, aeglane/kiire hingamine, peenetäpiline lööve, sinakus, ebatavaline ärritus.

PS! Kõige paremini tunneb oma last lapsevanem. Kui Sulle tundub, et lapsega on midagi lahti või ta on teistsugune, siis tasub olukorda kindluse mõttes kontrollida. Ükski laps pole teise lapse sarnane ja iga situatsiooni tuleb hinnata tervikpildina. Lapsevanema kõhutunne on tavaliselt õige.

 

Erakorraline vastuvõtt

Hind: al 20€