Kiirabiõed vastavad: Kas kevadine õietolmuallergia võib kahjustada minu tervist?

Kevadel, kui lilled ja puud õitsema hakkavad, tekivad paljudel inimestel allergia sümptomid: vesine nohu, silmade ja kurgu kipitus ning sage aevastamine.

Christinas Clinicu Individuaalse Meditsiini Keskuse kiirabiõed Kristo Peetris ja Rita Popova vastasid patsientide küsimustele.

Kas õietolmuallergia võib tekkida järsku mingil eluhetkel?

Õietolmuallergia, nagu kõik teisedki allergiad, võib tekkida igas eas inimestel. Põhjusteks võivad olla näiteks saastunud keskkond või muutunud toitumisharjumused.

Kui mul on allergia mõne toiduaine suhtes (näiteks pähkli), siis kas on suurem oht reageerida allergiliselt ka õietolmule?

 Õietolmud ja taimsed toiduained sisaldavad sarnaseid allergeene, mis tekitavad ristreaktsioone. Ei saa väita, et kui inimene on allergiline näiteks pähklitele, siis kindlasti tekib tal allergilisi reaktsioone ka õietolmu suhtes või vastupidi, kuid umbes kolmandik neist, kes on allergilised õietolmule, reageerivad ka teatud juur- ja aedviljadele, seemnetele ning pähklitele

“Õied” ja “õietolm” on ju olemas pidevalt, kevadest sügiseni. Kas õietolmuallergia on siis ka pidevalt? Minul on allergia ainult varakevadel.

 Õietolmuallergia võib välja lüüa varakevadest hilissuveni, olenevalt sellest, mille suhtes ülitundlikkus on tekkinud. Kõige sagedamini kimbutab õietolmuallergia kevaditi, sest siis on intensiivne taimede õide puhkemise aeg ning õietolmu on õhus rohkem.

Kas õietolmuallergia võib mu tervist kahjustada?

Õietolmuallergia võib olenevalt tundlikkuse astmest põhjustada halba enesetunnet, peavalu, suurenenud pisaravoolust, köha või raskenenud hingamist.

Väga suure ülitundlikkuse puhul tuleb õitsemise ajal kindlasti ravimeid tarvitada. Vastasel juhul võib tekkida eluohtlik reaktsioon.

Kas õietolmuallergia võib põhjustada silmaga nähtavaid reaktsioone naha pinnal?

Õietolmuallergia puhul võivad silmad tursuda ja muutuda punaseks, nähtavat löövet nahale tavaliselt ei teki.

Kas õietolmuallergiat saab välja ravida?

Allergiat täiesti välja ravida ei saa, kuid seda on võimalik ennetada või leevendada.

Mida soovitate õietolmuallergia leevendamiseks?

  • Hoia kõige intensiivsemal õitsemise ajal aknad suletuna ning viibi võimalikult vähe kohtades, kus on allergiat põhjustavaid taimi.
  • Väljas liikudes kaitse silmi õietolmu eest prillide või päikeseprillidega.
  • Enne ja pärast sümptomite avaldumist tarvita allergiavastaseid ravimeid – parima soovituse saamiseks pea nõu apteekriga. Raskematel juhtudel soovitame kutsuda kiirabi.