Milliseid tervisenäitajaid saab mõõta vereanalüüsiga?

“Vereanalüüsi andmine ning individuaalse terviseanalüüsi tegemine võimaldavad hinnata organismi terviseseisundit ning riske, ” räägib Christinas Clinicu Individuaalse Meditsiini Keskuse õde Liis Ostnik. 

Palavikuga kulgevate infektsioonhaiguste puhul saame diferentseerida, kas tegu on viirusliku haiguse või bakteriaalse nakkusega, mis vajab antibiootikumravi. Praegusel ajal on väga sage, et inimene haigestub „külmetus“ haigusesse, mis on oma olemuselt viiruslik, kui talle ordineeritakse ilma igasuguste vereanalüüsideta antibiootikumravi, mis ei oma viirustele mitte mingit toimet.

Kiiranalüüsidest on praegu aktuaalne gripianalüüs, mida tuleks teha kui inimene tunneb gripile omaseid sümptomeid nagu roidumus, lihasvalu, palavik, köha ja peavalu. Analüüsi teostatakse ninakaapest ja vastuse saab 10 minutiga.

Analüüsida saab erinevaid hormonaalseid näitajaid nagu kilpnäärme hormoonid ja suguhormoonid. Testosterooni ja östrogeeni taseme kontrollimine võib anda infot viljatuse ja madala libiido põhjuste kohta.

Üle 50-aasta vanused mehed peaksid kontrollima PSA (prostata spetsiifiline antigeen) taset organismis. Juhul, kui perekonnas on esinenud eesnäärmevähki, tuleks alustada testimisega juba 40-45. aastaselt. Eesnäärmevähi varases staadiumis puuduvad spetsiifilised kaebused. Urineerimisraskused tekivad alles siis, kui kasvaja ahendab kusitit. PSA analüüsi kasutatakse eesnäärmevähi markerina, kuid võib olla tõusnud ka eesnäärmepõletiku ja selle koe suurenemise puhul. Analüüsi kõrgenenud väärtuste korral anname soovitused pöörduda meestearsti või uroloogi juurde kontrolli, et selgitada välja analüüsi kõrgenenud väärtuste täpne põhjus.

Sagenenud on ka mitmete erinevate viirusnakkushaiguste nagu B ja C hepatiit ning HIV levik. Eesti on Euroopa Liidu statistikat hinnates esikohal uute HIV juhtude arvu poolest. Meie juures on võimalik antud haiguseid kindlaks määrata kiirtestiga, mille vastused saab teada paari minutiga.

Vereanalüüs ja terviseseisundi hindamine