Kui laps on ülekaaluline

„Ülekaalulisus ei ole ainult füüsiline probleem, sellega kaasneb mitu lapse arengut ja enesetunnet mõjutavat tegurit,“ selgitab Christinas Clinic´u Individuaalse meditsiini keskuse nõustamise osakonna juhataja ja psühholoog Karmen Palts. „Ülekaaluline laps on sageli õnnetu laps.“

Mida see kaasa toob, kui laps on ülekaaluline?

Ülekaalulisus toob paljude laste puhul kaasa langeva enesehinnangu ning suurema ohu emotsionaalseks ja sotsiaalseks kiusamiseks, halvasti ütlemiseks. Tekib olukord, kus laps on kogu aeg valvel ning häiritud. Kartus, et keegi ütleb halvasti, ei kaasa teda mängudesse või ühistegevustesse, tekitab tõrjutuse tunde. Laps võib tunda ennast üksikult ja õnnetult.

Lapsed võivad olla väga õelad endast erinevate suhtes ning annavad kohe teada, kui neile midagi ei meeldi. Teiste laste ütlemised ülekaalulistele lastele on sageli väga teravad ja ebamugavust tekitavad: „Ma ei näe su suure selja tagant välja“, „Tule eest, paks“. Kõik sellised kehakaalu halvustavad kommentaarid talletuvad lapse peas ja lapses tekib arusaam, et ta ei ole täisväärtuslik.

Võib juhtuda, et tegelikult ei puudutata üldse tema kehakaalu, kuid tal on koguaeg selline tunne. Näiteks on ülekaalulistel lastel selline eripära, et nad hakkavad kergelt õhetama ja higistama mistahes väiksema füüsilise koormuse korral, mistõttu on neil ebamugav klassi ees vastata või koos klassikaaslastega kehalise kasvatuse tundides tegutseda. Alati on keegi, kes naerab või sosistab ning madala enesehinnanguga laps võib kohe eeldada, et see puudutab teda, tema kehakaalu, välimust vms. Ta tajub, et teda ei sallita. Tihti kasutavad ülekaalulised lapsed väljendit: „Ma ei ole nagu teised.“

Sageli ei oska ülekaaluline laps minna vanemate juurde ja öelda, et ta ei taha enam paks olla. Selle asemel läheb ta kurvalt koju ja isegi ei pruugi seostada, et halb enesetunne on tingitud sellest, et ta on ülekaaluline. Kodus ta lihtsalt ütleb, et ta ei taha kooli minna või koolis käia.

Milline on lahendus – kust abi otsida?

Lapse ülekaalulisuse tekkes ja säilimises on väga oluline roll lapsevanemal.  Kõige olulisem on välja selgitada, millest on ülekaal tingitud – kas tegemist on geneetilise soodumusega või vale toitumisega. Christinas Clinicu Individuaalse meditsiini keskuses on selle küsimusega tegelemiseks kaasatud toitumisnõustaja, psühholoog ning psühhiaater.

Christinas Clinic on olnud Lastehaigla hõbesponsor ja toetanud ülekaaluliste laste ravi, sealhulgas nende suvelaagrite korraldamist ning oleme tõdenud, et vahel annavad vanemad endalegi teadmata lastele peidetud sõnumeid. Selleks, et vanemad oskaksid oma lapsi aidata ning neil tervislikult ülekaalu langetada, on võtnud Individuaalse Meditsiini Keskus suuna teadliku lapsevanema kujundamiseks.

Ülekaalulisusega kaasneva langenud enesehinnangu ja/ või (kooli)kiusamise puhul aitab neutraalses, hinnangutevabas keskkonnas, lapsega tegelemine ning teiste lastega suhtlemine, mille läbi laps mõistab, et ta on tubli, väärtuslik ja tal ei ole midagi viga.